Głównym organizatorem Sympozjum był Dyrektor Domu Emerytów ks. Piotr Osiński, któremu s. M. Kolumba jest niezwykle duchowo bliska, a jeszcze bardziej -jak mówił Ksiądz- po wizycie u bł. rodziny Ulmów.
Głównymi prowadzącymi był Ksiądz Dyrektor, p. Małgorzata Sikora Zastępca Dyrektora oraz s. M. Łucja Zając CSSJ.
Całe Sympozjum rozpoczęło się w kaplicy Domu Emerytów o godz. 15.00 od modlitwy za Kardynałów o pomoc Ducha Świętego w wyborze nowego Papieża, które poprowadził ks. Dyrektor Piotr Osiński. Następnie uczestnicy przeszli do przygotowanej na tę okoliczność Sali gdzie zostali przywitani wszyscy przybyli Goście a wśród nich 9 Sióstr Świętego Józefa: s. M. Stefania Jaworska CSSJ, Wikaria Generalna s. Maria Mateusza Ciszewska CSSJ, s. M. Aneta Jaworska CSSJ, s. M. Adela Gac CSSJ, s. Łucja Zając CSSJ, s. M. Ines Szałajko CSSJ, s. M. Inga Niedzielska CSSJ, s. M. Gaudia Szlęk CSSJ , s. M. Annes Rozum CSSJ.
Głównymi prelegentami byli: s. M. Stefania Jaworska CSSJ, która przygotowała dwie konferencje na temat: 1. „Dom dla Nieuleczalnych w Tarnowie – rys historyczny”; 2. „MATKA wielu…- s. M. Kolumba Czarnota CSSJ”. Drugą konferencję pomogła s. M. Stefani odczytać Siostra Wikaria Generalna s. Mateusza Ciszewska CSSJ.
S. M. Stefania opracowując we wcześniejszych latach dzieje Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa, ukazała na ich tle oddaną i niezwykle heroiczną posługę s. M. Kolumby, której postawa i bohaterskie bezinteresowne zaangażowanie w pomoc bliźnim sprawiły, że zjednywała wiele ludzi chętnych by spieszyć Siostrze, a raczej „ Matce”, jak Ją nazywano z pomocą. Jej postawa w trudnych czasach wojennych mobilizowała innych nie tylko do podziwu, ale i do działania.
Drugim prelegentem po krótkiej przerwie, na której nie zabrakło wspólnych rozmów i smacznej przekąski, był Ks. dr Ryszard Banach. W swojej konferencji pt. „Tarnów w czasie okupacji hitlerowskiej” przybliżył rys historyczny m.in. dotyczący losu Żydów w czasie II wojny światowej w Tarnowie.
Po drugiej części spotkania w ogrodzie na wprost cmentarza żydowskiego przy figurze Matki Bożej, wszyscy uczestnicy sympozjum zaśpiewali pieśń ku czci Maryi i ks. Dyrektor odmówił modlitwę o pokój m.in. na Ukrainie, w Palestynie i tam gdzie toczą się wojny. Następnie po modlitwie s. M. Stefania wraz z Wikarią generalną s. Marią Mateuszą wypuściły białego gołębia -symbol pokoju. Miało to związek z s. M. Kolumbą, gdyż Jej imię znaczy "gołębica" a jej życie i działanie krzewiło pokój w tych, z którymi się spotykała. Uczestnicy sympozjum zrobili pamiątkowe wspólne zdjęcie, a następnie wszyscy powrócili do Sali, gdzie odbyło się rodzinne spotkanie przy obiadokolacji uwieńczone „szarlotką s. M. Kolumby” (na wierzchu ciasta był namalowany cukrem pudrem biały gołąb). Nie zabrakło też podziękowań organizatorom, które wyraziła Wikaria generalna s. Maria Mateusza w imieniu Sióstr Józefitek wręczając ks. Dyrektorowi figurę pogrążonego we śnie św. Józefa, prelegentom, społeczności Domu i wszystkim przybyłym.
W cały przebieg Sympozjum pięknie zaangażowała się cała Społeczność Domu Emerytów. Każdy całym sercem podzielił się swoimi darami: przygotowano piękny wystrój kaplicy, domu, Sali konferencyjnej, przed kaplicą ks. Dyrektor przygotował gabloty z archiwalnymi materiałami dotyczącymi historii Domu Emerytów i s. M. Kolumby. Niespodzianką dla obecnych a szczególnie dla Sióstr Józefitek była figura naturalnych rozmiarów przedstawiająca s. M. Kolumbę w stroju zakonnym, który nosiły józefitki w tamtych czasach (przygotowały ją pani Katarzyna- terapeuta zajęciowy wraz z s. M. Łucją). Artyzm pracowników Domu Emerytów wyraził się także we wspaniałym posiłku i rewelacyjnej „szarlotce s. M. Kolumby”
Na koniec każdy do domu otrzymał wspomnianą szarlotkę z pięknym białym gołębiem i folder o bohaterce tego spotkania - s. M. Kolumbie (folder przygotowała s. Prowincjalna Pacyfika Pławecka).
/s.A.R./