Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

«« powrót

Wspomnienie o S.M. Kajetanie Taras

13 czerwca 2021

Aniela urodziła się 29 grudnia 1928 r. w Kamionce. W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki otrzymała dar sakramentu chrztu świętego. Do parafii Nawiedzenia NMP w Krzeszowie k. Biłgoraja przynieśli Ją rodzice, którzy poprosili Kościół o przyjęcie dziecka do wspólnoty Ludu Bożego. Aniela od tej pory żyła wraz z Chrystusem i dla Chrystusa. Tato Józef i mama Franciszka wychowywali dzieci w duchu prawdziwej wiary chrześcijańskiej.

Po latach Aniela odpowiedziała Dobremu Bogu TAK na dar powołania zakonnego.  W 1947 r. wstąpiła do Postulatu Sióstr Świętego Józefa w Tarnowie. Po pierwszym etapie formacyjnym rozpoczęła Nowicjat w Kluczborku. Dnia 16 stycznia 1950 r. w kaplicy kluczborskiej złożyła I profesję zakonną. Od tej pory s.M. Kajetana podążała za Bogiem drogą czystości, posłuszeństwa i ubóstwa. Ostateczne TAK wypowiedziała Jezusowi Chrystusowi w dniu ślubów wieczystych, które odbyły się także w Domu Nowicjatu w 1956 r. Oprócz s. Kajetany w Zgromadzeniu Sióstr Świętego Józefa były także Jej siostry: s.M. Laureta oraz s.M. Jowita.

Pierwsze lata w Zgromadzeniu Siostra Kajetana spędziła posługując w Przedszkolu w Lubaczowie, Bogumiłowicach oraz w Urzejowicach, gdzie odkryła i pogłębiła dar od Boga – pomoc ludziom chorym i najbardziej potrzebującym. Siostra Kajetana wpatrywała się w Twarz Chrystusa, rozpoznawała Ją w drugim człowieku i starała się jak św. Weronika przynieść ulgę Cierpiącemu Zbawicielowi w Gniewie, Wierzbicach, Paczkowie, Radnej Górze, Rudzie Różanieckiej, Uszwi, Sierakowie oraz w Domu prowincjalnym w Tarnowie, gdzie służyła chorym siostrom u schyłku życia. Świadectwo misji miłosierdzia Ojca Założyciela św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego wypisało także na Jej sercu żywe rysy. Tak oto po kanonizacji Księdza Dziadów pisała: Gdy znalazłam się w Rzymie to jeszcze bardziej utrwaliłam sobie, to że miłość ofiarna i bezgraniczna do bliźniego wyniosła Ojca Założyciela Ojca Zygmunta na Ołtarze Pańskie…. Takie oto pozostawiła Siostra świadectwo po swojej pracy w Szpitalu w Gniewie: Jest pracownikiem bardzo sumiennym, koleżeńskim i zdyscyplinowanym. Taktowana w stosunku do przełożonych jak i do pacjentów (Tczew, 1976 r.).  

W sercach wielu osób z Urzejowic pozostała w serdecznej i modlitewnej pamięci. Parafianie nie zapomnieli o swej gorliwej pielęgniarce, która spieszyła do nich dniem i nocą, nie zważając na własne zmęczenie. Należy zaznaczyć, że w tamtych latach nie było tak zorganizowanej służby zdrowia, dlatego ludzie garnęli się do Siostry błagając o ratunek. Siostra Kajetana przez wielu nazywana była doktórką. Po latach odwiedzali Ją w Domu prowincjalnym w Tarnowie. Współsiostry wspominają pewną rodzinę, która nie miała słów wdzięczności za Jej posługę. Uratowany mężczyzna uklęknął przy łóżku ciężko chorej s. Kajetany, wziął Ją za rękę i z szacunkiem pocałował, mówiąc: Siostra uratowała mi życie...

Niech Pan da Jej życie wieczne…

zk

 
Aktualności | Nasza Prowincja | Apostolstwo | Pójdź za Mną | Grupy Św. Józefa | DDPP | Zgromadzenie | Adresydomów | Księga gości | Kontakt
© Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa, CSSJ. Prowincja Tarnowska św. Józefa - Opiekuna Kościoła świętego.