Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

«« powrót

Pielgrzymując do tronu Matki Kościoła w Tuchowie!

2 lipca 2023

Oto relacja z tego dnia s. M. Jordany Szczerba:
„Tegoroczną pielgrzymkę - z inicjatywy organizatorki pielgrzymki s. M. Joeli Cisek - zawierzyliśmy naszemu Ojcu Założycielowi św. ks. Zygmuntowi Gorazdowskiemu, który towarzyszył nam w postaci relikwii. Trud pielgrzymowania podejmowaliśmy w intencjach: pokoju na świecie, rodzin, Kościoła, Naszego Zgromadzenia, intencjach własnych oraz osób, które prosiły nas o modlitwę.
Tradycyjnie pierwsze kilometry wspólnej drogi były poświęcone Niepokalanej Maryi, której cześć oddaliśmy śpiewając Godzinki. I tak pod Jej czułą, macierzyńską opieką przemierzaliśmy kolejne miejscowości podziwiając piękno otaczającego nas świata, ciesząc się piękną pogodą, modląc się, śpiewając i radując nawzajem swoją obecnością.
W pielgrzymce uczestniczyło sporo osób świeckich, którym osoba Ojca Założyciela jest mało znana, dlatego wprowadzeniem do medytacji była konferencja poświęcona osobie i działalności św. ks. Zygmunta. Każdy z pielgrzymów otrzymał też na pamiątkę wspólnego pielgrzymowania dziesiątek różańca z medalikiem o. Założyciela.
Trud pielgrzymowania był mało odczuwalny, dzięki zespołowi muzycznemu, który nie pozwolił, by kogoś ogarnęło znużenie. O nasze bezpieczeństwo w drodze dbały natomiast s. M.Laura wraz z s. M.Aleksandrą, które bardzo uważnie wybierały przemierzane przez nas  szlaki zawierzając nas opiece Aniołów Stróżów.
Dzięki Siostrom z tuchowskiej wspólnoty po trudach drogi mogliśmy odpocząć w gościnnych progach ich domu i posilić się wyśmienitym bigosem, który przygotowała dla nas s. M. Kinga.
W Pielgrzymce wzięło udział 57 osób (Siostry z Florynki, Krakowa, Lubaczowa, Tarnowa i Tuchowa) oraz zaprzyjaźnione Rodziny z dziećmi, członkowie Modlitewnych Grup Świętego Józefa, współpracownicy i znajomi pochodzący z miejscowości, w których posługujemy. Matce Bożej Tuchowskiej dziękowaliśmy za możliwość pielgrzymowania, łaski udzielane w czasie trwania pielgrzymki, prosząc o jej trwałe owoce w naszym życiu.”

Wszyscy Pielgrzymi uczestniczyli tego dnia we Mszy Świętej celebrowanej na dziedzińcu sanktuaryjnym o g. 15.00. Eucharystię poprzedziła Koronka do Bożego Miłosierdzia, prowadzona przez siostry Józefitki. We Mszy Świętej uczestniczyło wiele Sióstr Józefitek, które w tym dniu przyjechały do ukochanej Matki, jak również wiele Sióstr z innych Zgromadzeń, gdyż ta Eucharystia była sprawowana szczególnie w intencji osób konsekrowanych i z prośbą o liczne powołania. Eucharystii przewodniczył ks. dr Grzegorz Lechowicz – wikariusz biskupi ds. zakonnych. W homilii wskazał trzy postawy, które charakteryzowały Maryję i są wzorem dla każdego chrześcijanina, a zwłaszcza dla osób konsekrowanych. Są to: postawa służby, bezgranicznej wiary i uwielbienia. „W nawiedzeniu św. Elżbiety możemy dostrzec rysy powołania zakonnego. Konsekracja i przynależność do Boga nie koncentruje nas na sobie, ale zaprasza, abyśmy poszli do tych, którzy są w potrzebie… Stając u stóp Maryi, dostrzegamy Jej niezachwianą wiarę – wiarę Bogu i Jego Słowu. Ta sama wiara pozwala także nam patrzeć z nadzieją w przyszłość i dawać świadectwo tym, którzy wiary nie mają lub ją utracili.” Ks. Lechowicz zwrócił również uwagę na postawę wdzięczności Maryi, wyrażoną szczególnie w hymnie Magnificat i zachęcił, aby patrząc na Maryję, zapytać siebie: czy jest we mnie postawa wdzięczności, czy narzekania? Zaprosił także wszystkich, aby Magnificat stał się hymnem uwielbienia Boga za wielkie rzeczy, które czyni dla nas każdego dnia.

Siostry Józefitki tego dnia aktywnie włączały się w przebieg Uroczystości odpustowych prowadząc: kwadrans powołaniowy przed Eucharystią o g. 8.45 i 10.45, Koronkę do Bożego Miłosierdzia o g.14.45 i rozważania Drogi Krzyżowej na dziedzińcu sanktuaryjnym o g. 17.15.
Przez cały odpust Siostry Józefitki pomagają Ojcom Redemtorystom zapisując intencje mszalne Pielgrzymów.

 
Aktualności | Nasza Prowincja | Apostolstwo | Pójdź za Mną | Grupy Św. Józefa | DDPP | Zgromadzenie | Adresydomów | Księga gości | Kontakt
© Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa, CSSJ. Prowincja Tarnowska św. Józefa - Opiekuna Kościoła świętego.