Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

«« powrót

Nie da się iść drogą oddania Bogu bez otwarcia serca, stania się jak chleb…

20 września 2021

Kazimiera Kozak urodziła się w 1925 r. w Wolicy Piaskowej. Do Postulatu Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa wstąpiła w 1951 r. w Tarnowie. Formację zakonną kontynuowała w Nowicjacie w Kluczborku. Dnia 16.07.1953 r. złożyła I profesję zakonną, a 6 lat później wieczystą.

Siostra Mathia na przestrzeni lat pracowała w wielu miejscach Polski, trwając na modlitwie, służąc bliźnim i przybliżając ich do Królestwa Niebieskiego. Siostra pracowała w Kluczborku, Warlubiu, Iłowie, Jeżewie, Kozach, Krośnie, Mielcu, Krakowie-Mogile, Florynce. W tych miejscowościach pracowała jako zakrystianka, katechetka, intendentka, tzw. siostra parafialna, katechetka i przedszkolanka.

W sercach wielu parafian zapisała się jako dobra Siostra zakonna, otwarta na drugiego człowieka, ciepła i życzliwa. W wielu miejscach, a szczególnie w Mielcu i we Florynce zapamiętano Siostrę jako oddaną katechetkę i przedszkolankę. Wraz z parafianami modliła się, za nich cierpiała i o nich duchowo walczyła. W życiu kierowała się Dekalogiem oraz zasadami, które były dla niej wartością i wyznaczały jej drogę podążania za Mistrzem w sposób bezkompromisowy. Nigdy nie szła na tzw. życiową łatwiznę.

Podczas jednego z jubileuszy, który przeżywała we Florynce usłyszała z ust celebransa ks. bpa Jana Styrny słowa: Nie da się iść drogą oddania Bogu bez otwarcia serca, stania się jak chleb, dostępny, pożywny, zwyczajny… Taka właśnie była s.M. Mathia Kozak, zawsze z uśmiechem i dla drugiego człowieka, tak jak chleb...

Ostatnie lata życia spędziła w Krośnie trwając na nieustannej modlitwie przed Panem. Była żywą wieczną lampką przed Jezusem Eucharystycznym ukrytym w tabernakulum. Szczególne nabożeństwo miała do Niepokalanego Serca Maryi. W pierwsze soboty pościła o chlebie i wody wynagradzając Dobremu Bogu za grzechy ludzkości.

Niech Pan da Jej życie wieczne...

zk

 
Aktualności | Nasza Prowincja | Apostolstwo | Pójdź za Mną | Grupy Św. Józefa | DDPP | Zgromadzenie | Adresydomów | Księga gości | Kontakt
© Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa, CSSJ. Prowincja Tarnowska św. Józefa - Opiekuna Kościoła świętego.