Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

ARCHIWUM WIADOMOŚCI z 2013r.
 

Dzień chorych w Tarnowie

11 lutego w placówce pielęgnacyjno-opiekuńczej Caritas Diecezji Tarnowskiej przy ul. Starodąbrowskiej 33, odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego. Podczas Mszy świętej, która była także transmitowana przez Radio RDN Małopolska, Biskup Andrzej Jeż przypomniał wszystkim zgromadzonym, iż cierpienie nigdy nie odbiera człowiekowi jego godności, w doświadczeniu bólu, chory człowiek może najbardziej upodabniać się do Chrystusa, naśladować Go. Tak przeżywana choroba może człowieka wewnętrznie ubogacić, pomóc mu odkryć sens własnego życia, może dać czas na refleksję i myślenie, pokazać najcenniejsze wartości.

Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej mówił, iż cierpienie zawsze woła o miłość i bliskość drugiej osoby, podziękował personelowi za dotychczasową opiekę, za dostrzeganie Chrystusa w drugim człowieku. Ks. Biskup poświęcił także odnowiony budynek, w którym wyremontowane zostały m.in. sale chorych, gabinety lekarskie i rehabilitacyjne, kaplica, łazienki i korytarze.
Uroczystości zakończyła kolacja, na którą zostali zaproszeni Sponsorzy remontów, Siostry Józefitki i Personel placówki. Józefitki pracują od początku w tym domu, posługując jako pielęgniarki, intendentki i kucharki.

mb


 

WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

Już po raz drugi dzieci z Przedszkola Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa w Krośnie wzięły udział w ogólnopolskiej charytatywnej akcji skierowanej do placówek oświatowych. Akcja pod patronatem UNICEF miała na celu zgromadzenie funduszy na zakup szczepionek przeciwko chorobom zakaźnym, dla dzieci z Czadu. Dzieci wraz z Rodzicami lub innymi członkami rodzin uszyły szmaciane laleczki, które przedstawiały dzieci z różnych kontynentów.

W czasie trwających w przedszkolu w styczniu uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, seniorzy deklarowali chęć "zaopiekowania" się laleczkami przygotowanymi przez ich wnuków, przekazując równocześnie dowolny datek na zakup szczepionek dla chorych dzieci. Spośród powstałych szmacianych "arcydzieł" została wybrana jedna laleczka - Eskimos ANUK, którego zdjęcie weźmie udział w ogólnopolskim, internetowym konkursie, w drugiej połowie lutego. Wszyscy uczestnicy projektu zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i słodyczami.

bp

 

 


Słowo Twoje lampą dla moich stóp... rekolekcje lectio divina

19 stycznia w domu prowincjalnym, w Tarnowie rozpoczęły się rekolekcje lectio divina dla 77 sióstr józefitek z Polski, Ukrainy, z Europy Zachodniej i Misjonarek z Brazylii. W związku z przygotowaniami do 10 rocznicy kanonizacji Założyciela Zgromadzenia, świętego księdza Zygmunta Gorazdowskiego, Zarząd Generalny podjął inicjatywę pogłębiania duchowości józefickiej. W obecnym roku formacyjnym w całym Zgromadzeniu zostaną przeprowadzone rekolekcje lectio divina, które są oparte na wielowiekowej praktyce modlitwy słowem Bożym. Sięga ona początków chrześcijaństwa. Jest dostępna dla wszystkich wierzących, którzy pragną zażyłości ze Słowem Bożym: prostych i uczonych, duchownych i świeckich. Specyfiką rekolekcji jest postawienie słowa Bożego w centrum własnego życia, umiłowania go ponad wszystko, słuchania i przyjmowania całym sobą: umysłem, sercem i wolą.

Dla Zgromadzenia Sióstr św. Józefa rekolekcje przygotowali Księża Salwatorianie z Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.

Pierwszą serię rekolekcji przygotował i przeprowadził ks. Daniel Banaszkiewicz, salwatorianin - duszpasterz Salwatoriańskiego Ośrodka Szkoleniowo Terapeutycznego (SOST).  

Więcej informacji o rekolekcjach Lectio divina na stronie: www.cfd.sds.pl

jm

galeria zdjęć »»
 

I Konkurs kolęd i pastorałek
8 stycznia w józefickim przedszkolu w Krośnie odbył się I konkurs kolęd i pastorałek dla dzieci w wieku przedszkolnym. Propozycja imprezy spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem w lokalnym środowisku, gdyż wzięło w niej udział 13 placówek przedszkolnych z Krosna i okolic, łącznie ponad 110 młodych wykonawców. Obecna była również s. Prowincjalna Ewa Mazurek jako Gość Honorowy. Całej imprezie towarzyszyły wielkie emocje zarówno dzieci, jak i ich opiekunów. Przedszkolaki miały możliwość zaprezentowania swych umiejętności w 4 kategoriach: 3-4 latki indywidualnie, 3-4 latki zespołowo, 5-6 latki indywidualnie oraz 5-6 latki zespołowo. Powołane przez organizatorów Jurry w składzie: mgr Dawid Dudek - nauczyciel muzyki w Miejskim Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie, mgr Anna Rajchel - nauczyciel rytmiki, s. Efraima Symanycz, z prawdziwą przyjemnością słuchało wykonania wielu tradycyjnych kolęd i nowoczesnych pastorałek. Prawdziwym przebojem imprezy była pastorałka: "Pastuszek bosy", która pojawiła się aż w dziewięciu wersjach.
Jurry miało trudne zadanie. Po wielu dyskusjach wyłoniono zwycięzców:
I kategoria: prezentacja zespołowa dzieci 5-6 letnich
I miejsce - Przedszkole Miejskie Nr 3 "Na Zielonym Wzgórzu": "Aniołek maleńki jak wróbelek"
II miejsce - Przedszkole Prywatne "Tęczowa Kraina": "Bosy pastuszek"
III miejsce - Przedszkole Miejskie Nr 1: "Przedszkolna Wigilia"
Wyróżnienie - Przedszkole Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa - "Promyki Św. Józefa": "Józefie stajenki nie szukaj"

II kategoria: prezentacja zespołowa dzieci 3-4 letnich
I miejsce - Przedszkole Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa: Mateusz Piwowarski z "Aniołkami" - "Nie miały aniołki"
II miejsce - Przedszkole Prywatne "Tęczowa Kraina": "Zostań Boże mym braciszkiem"
III miejsce - Przedszkole Samorządowe w Jedliczu: "Bosy pastuszek"

III kategoria: prezentacja indywidualna dzieci 5-6 letnich
I miejsce - Przedszkole Miejskie Nr 10: Maja Stadler - "Zagraj dziecku kołysankę"
II miejsce - Przedszkole Filialne w Potoku: Kuschel Łukasz - "Bosy pastuszek"
III miejsce - Przedszkole Miejskie Nr 8: Oliwia Głowińska - "Wśród nocnej ciszy"
Wyróżnienie - Przedszkole Miejskie Nr 1: Michał Gorajski - "Pastuszek bosy"

IV kategoria: prezentacja indywidualna dzieci 3-4 letnich
I miejsce - Przedszkole Sióstr Służebniczek w Korczynie: Patrycja Pyteraf - "Była noc"
II miejsce - Przedszkole Miejskie Nr 1: Górowska Aleksandra - "Aniołki"
III miejsce - Przedszkole Miejskie Nr 1: Maja Czepiel - "Zostań Boziu mym braciszkiem"
Wyróżnienie - Przedszkole Sióstr Służebniczek w Korczynie: Klaudia Konop -"Noc ciemna i zimna"

Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś laureaci dodatkowo otrzymali statuetki aniołków oraz książki. Po zakończeniu imprezy wiele spośród przybyłych osób wyrażało chęć uczestnictwa w podobnym konkursie organizowanym przez nas w kolejnej edycji. Dlaczego nie?

bp


Kolędowanie dla misji

W Uroczystość Trzech Króli, 6 stycznia dzieci z Zespołu Szkół Muzycznych w Krakowie, po raz pierwszy włączyły się w dzieło kolędników misyjnych. Grupa kolędnicza liczyła 10 osób. Cała inicjatywa spotkała się z aprobatą Ojca Proboszcza parafii z Mogiły - o. Wincentego i przyjęta z entuzjazmem przez parafian. Dzieci przebrane w stroje uczestniczyły we Mszy św. o godz., 11.00 na której otrzymały specjalne błogosławieństwo i posłanie. Po Mszy św. dzieci zostały zaproszone na obiad do klasztoru Sióstr Świętego Józefa.

Kolędnicy rozpoczęli swoje kolędowanie od domu sióstr a następnie wyruszyli do domów parafian, którzy oczekiwali na nich z wielką życzliwością. Kolędy wykonywane przy akompaniamencie wiolonczeli i skrzypiec oraz słowa dzieci – przedstawicieli 5 kontynentów, były słuchane ze wzruszeniem przez przyjmujących ich parafian. Ofiarodawcy, oprócz ofiar składanych na misje, obdarowywali kolędników słodyczami.

nt 
Aktualności | Nasza Prowincja | Apostolstwo | Pójdź za Mną | Grupy Św. Józefa | DDPP | Zgromadzenie | Adresy domów | Księga gości | Kontakt
© Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa, CSSJ. Prowincja Tarnowska św. Józefa - Opiekuna Kościoła świętego.