Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

ARCHIWUM WIADOMOŚCI z 2012r.
Kolędowanie w tuchowskim DPJ

W okresie Bożego Narodzenia Dom Pogodnej Jesieni w Tuchowie rozbrzmiewał radosnymi melodiami kolęd, które mieszkańcy śpiewali wraz z siostrami i gośćmi przybywającymi do domu. W uroczystość Objawienia Pańskiego, wspólne kolędowanie poprowadziły siostry z junioratu ścisłego; dołączyło do nich kilku kleryków redemptorystów i wolontariuszy. W tym radosnym czasie Bożego Narodzenia Mieszkańcy gościli zespół kolędniczy z parafii św. Idziego z Giebułtowa, orkiestrę sanktuaryjną z Tuchowa, która uczestniczyłai we Mszy św., celebrowanej w kaplicy i uświetniła liturgiczną celebrację pięknym muzycznym wykonaniem kolęd.
Kolejna grupa, która przybyła, by dać trochę radości chorym i starszym ludziom były dzieci i młodzież ze świetlicy z Kielanowic. Przedstawili oni program bożonarodzeniowy, który przygotowali pod kierunkiem swoich wychowawców. Już na zakończenie kolędowania pensjonariusze mogli uczestniczyć w koncercie wokalno-instrumentalnym młodzieży z Ukrainy. Nie zabrakło też jasełek, przedstawionych przez przedszkolaki z józefickiego przedszkola w Tuchowie.

mb

Zespół kolędniczy z Giebułtowa

Dzieci w DPJ

Jasełka dla Mieszkańców DPJ

Odwiedziny przedszkolaków

Koncert kolęd młodzieży z Ukrainy


Moja Pani Zima

W Przedszkolu Niepublicznym Sióstr Św. Józefa w Tuchowie odbył się niecodzienny konkurs pod tytułem: "Moja Pani Zima", który w szczególny sposób skierowany był do rodziców dzieci uczęszczających do naszego Przedszkola. Należało wykonać pracę o dowolnej formie (płaskiej, przestrzennej) i samodzielnie wybranego formatu. Rodzice stanęli przed nie lada problemem – mieli za zadanie przedstawić „Panią Zimę” w jak najbardziej interesujący sposób z użyciem wszelkich dostępnych materiałów.
Komisja w składzie: s. Miriam Bilska, przełożona wspólnoty i dyrektor Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie, pani Zdzisława Krzemińska, współredaktor czasopism: Chorągiew Maryi, Wieści Tuchowskie i aktywny członek życia lokalnego oraz s. Karmela Pasieczna, wychowawca grupy 4-5 latków, miała trudne zadanie oceny i wybrania najciekawszych prac. Przy ocenie brano pod uwagę pomysłowość, oryginalność, misterność, estetykę i wykończenie. Ponadto istotne było zaangażowanie rodziców oraz ilość czasu poświęcona na wykonanie danej pracy. Prace były na wysokim poziomie i odznaczały się dużą pomysłowością ich wykonawców. Rodzice wykorzystali wszelkie dostępne materiały począwszy od butelek i kartonowych pudeł przez ciasto i modelinę, a skończywszy na kawałkach patyczków. Każda praca była inna i zaskakiwała nowatorstwem.
Ostatecznie przyznano następujące nagrody:

  1. I miejsce - Konrad Pawłowicz i Kacper Grzywacz,
  2. II miejsce – Damian Wiejacki i Aleks Stańczyk,
  3. III miejsce – Amelia Majcher i Zuzanna Kras.

Ponadto wyróżnienia za pomysłowość otrzymali: Milena Majcher, Alan Zawrzykraj, Jakub Zawrzykraj, Michał Maniak i Bartosz Zając. Każdy uczestnik konkursu został nagrodzony Książką oraz otrzymał specjalny dyplom, upamiętniający udział w konkursie.
Wszyscy, zarówno rodzice jak i dzieci, nie kryli radości z możliwości uczestnictwa w tej twórczej zabawie, a samo przygotowywanie prac przez rodziców wraz z ich pociechami, stało się okazją do zacieśnienia więzi rodzinnych.

kp

Praca Damiana Wiejackiego

Komisja ocenia prace


Przedszkolaki siostrom

Dlaczego są święta Bożego Narodzenia? to pytanie, rozpoczęło przedstawienie 19 stycznia, w czwartkowe przedpołudnie. Przedszkolaki wraz z Wychowawczyniami Niepublicznego Przedszkola Sióstr św. Józefa, zaprosili wspólnotę sióstr domu prowincjalnego na jasełka. Były w nich aniołki, pasterze, z bacą, w którego wcielił się tato przedszkolaka. Byli Józef i Maryja, z maleńkim Jezusem, gospodarze z Betlejem, mędrcy ze wschodu. Nie zabrakło wesołego gwiazdora, turonia i gwiazdki, która prowadziła do szopki.
Dzieci wcieliły się w swoje role, pięknie recytowały wiersze i śpiewały kolędy. Wywołały dużo uśmiechu i radości. Siostry nagrodziły małych aktorów i opiekunów burzliwymi oklaskami i cukierkami.
Przedstawienie przedszkolaków oglądało bardzo dużo sióstr ze wspólnoty, także te, które same się nie poruszają. Była to wielka radość dla wszystkich… I jak się okazuje przedszkolaki mogą dużo zrobić dla sióstr…

jm

galeria zdjęć »»

Wszystkie kolory świata

Pomaganie jest dobre, przyjemne, a przy tym może być wspaniałą zabawą. Przekonały się o  tym dzieci z Przedszkola Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa w Krośnie. Wraz z Rodzicami, odpowiedziały na zaproszenie Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF. Zainteresowani konkursem wzięli udział w projekcie "Wszystkie Kolory Świata". Zabawa polegała na uszyciu szmacianej laleczki, którą w trakcie Uroczystości Dnia Babci i Dziadka będą mogli wykupić sobie seniorzy rodziny. Kwota z "wykupu" zostanie przeznaczona na zakup szczepionek dla dzieci z Sierra Leone. Najbardziej oryginalna laleczka, została zgłoszona do konkursu, który będzie trwał na FACEBOOKU od 20 stycznia do 17 lutego br. Pozostali uczestnicy zabawy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

dj


Józefitki żegnają Arcybiskupa

W Konkatedrze Lubaczowskiej 15 stycznia odbyło się pożegnanie Ks. Arcybiskupa Wacława Depo, który z woli papieża Benedykta XVI, został mianowany metropolitą częstochowskim. Na uroczystość przybyli liczni parafianie, delegacje władz lokalnych, a także siostry zakonne, w tym wspólnoty Sióstr Świętego Józefa z Lubaczowa i z Rudy Różanieckiej. Arcypasterza powitał ks. proboszcz Andrzej Stopyra, który podkreślił charakter dziękczynny Mszy świetej za całą posługę abpa Wacława w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.  W homilii ks. Arcybiskup nawiązał do tajemnicy powołania i swojego motta życiowego, które towarzyszy mu od pierwszych lat kapłaństwa: poznać Chrystusa, pokochać Go i głosić Jego Miłość. Po Mszy świętej w imieniu sióstr tutejszej parafii (albertynki i józefitki) s. Zachariasza Kalinowska, józefitka wypowiedziała podziękowanie Ks. Arcybiskupowi:

  • Za dar Boga – w słowie, sakramentach
  • Za dzielenie się Kościołem i tym, jaki jest ten świat
  • Za modlitwę za każdą z nas i za to, że znałeś nas po imieniu
  • Za bycie prawdziwym człowiekiem
Siostra składając życzenia, zapewniła o modlitwie, która będzie towarzyszyć dalszej posłudze pasterskiej już w Archidiecezji częstochowskiej.
zk

Orszak Trzech Króli w Lubaczowie
W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia z inicjatywy Księdza Proboszcza Andrzeja Stopyry, po raz pierwszy miał miejsce orszak Trzech Króli. Przerszedł on ulicami Luczowa do Konkatedry św. Stanisława. s. Annes Rozum, józefitka przygotowała na tę okoliczność inscenizację oraz stroje. W szycie szat, nakryć, ozdób i przygotowanie koni byli zaangażowani także parafianie. Po oddaniu hołdu Jezusowi w żywej szopce, orszak przeszedł do konkatedry, gdzie celebrowano Mszę świętą. Wspólnota lubaczowska sióstr była powiekszona o józefitki z Rudy Różanieckiej, które przybyły na wspólne świętowanie.

Zdjęcia oraz film z Uroczystości można obejrzeć na:

https://picasaweb.gogle.com/Topik123/ORSZAK?authkey=Gv1sRgCJ... http://www.lubczow.tv/pl/42541/64922/Uroczystosc_Trzech_Kroli_w parafii_Sw.Stanislawa_BM_w_Lubaczowie.htmi

ar

Orszak Trzech Króli
Pokłon Jezusowi

Nowy rok bieży

Nowy rok 2012 powierzony został opiece Maryi, Świętej Bożej Rodzicielce i świętemu Józefowi, Opiekunowi Zgromadzenia. W domowych wspólnotach świętowano ten szczególny czas modlitwą, ale i zabawą. W tarnowskim domu prowincjalnym, jak tradycja nakazuje, w nocy przeszli "zakonni kolędnicy" od drzwi do drzwi zakonnych cel, śpiewając kolędy i zbierając przygotowane przez siostry słodkie upominki. Zebrane dary zostały wieczorem 1 dnia roku rozdzielone podczas konkursów i zabaw, które miały miejsce w zakonnym refektarzu.

Kolędowanie to pasja sióstr. Nie tylko lubią śpiewać, ale także na kolędowy czas ujawniają i rozwijają swoje talenty... W ten sposób powstaje "józeficka orkiestra" :)

jm

Józefitki kolędują

Józefitki kolędują

józeficka kolęda

Józeficka orkiestra

Nawet pokrywki stają się instrumentem

Grać każdy może...


 
 
Aktualności | Nasza Prowincja | Apostolstwo | Pójdź za Mną | Grupy Św. Józefa | DDPP | Zgromadzenie | Adresy domów | Księga gości | Kontakt
© Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa, CSSJ. Prowincja Tarnowska św. Józefa - Opiekuna Kościoła świętego.